Sensor glukozy
03 października, 2005
Opracowany przez Craiga A. Grimesa, profesora in¿ynierii elektrycznej i nauk nad materia³ami, in¿yniera w Penn State, biosensor glukozy, gdy zostanie wprowadzony pod skórê, mo¿e odczytywaæ poziom cukru dla diabetyków bez kiwniêcia palcem.
Diabetycy musz± kontrolowaæ poziom cukru we krwi, aby podaæ organizmowi odpowiedni± ilo¶æ insuliny aby zapewniæ odpowiedni poziom cukru i unikn±æ powik³añ zwi±zanych z t± chorob±.
Urz±dzenie, które mierzy oko³o 1 centymetr na pó³ centymetra i jest grubo¶ci ludzkiego w³osa, jest zbudowane z krêgos³upa w kszta³cie litery I przekre¶lonego seri± 10 nieco zmniejszaj±cych siê poprzeczek. Kszta³t przypomina miniaturow± harfê.
Szkielet zbudowany jest z metalicznego szk³a nie przepuszczaj±cego fal magnetycznych, materia³ ten zmienia swój kszta³t po przy³o¿eniu pola magnetycznego i sam generuje pole magnetyczne, gdy zmienia kszta³t. Pokryty polimerem, który reaguje na zmiany w kwasowo¶ci. Pokrycie jest dodatkowo otoczone oksydaz± glukozy, enzymem, który wchodzi w reakcjê z glukoz±.
Ta wra¿liwa na kwas pow³oka powoduje, ¿e urz±dzenie kurczy siê i rozkurcza, zmieniaj±c w³asn± masê w zale¿no¶ci od kwasowo¶ci otoczenia. Kwas, który powoduje takie zmiany, pochodzi z reakcji glukozy z oksydaz± glukozy, tworz±c kwas glikemiczny.
Gdy przy³o¿y siê pole magnetyczne na zewn±trz sensora, sensor zaczyna wibrowaæ z czêstotliwo¶ci± zale¿n± od jego masy. W ten sposób mo¿na odczytaæ za pomoc± cewki magnetycznej zmiany w zawarto¶ci glukozy w krwi.
Detektor, który w chwili obecnej ma rozmiary nowoczesnego telefonu komórkowego, mo¿e w przysz³o¶ci zostaæ upakowany do rozmiarów zegarka na rêkê a sensor mo¿na wszczepiæ pod skórê, aby umo¿liwiæ sta³±, bezkrwaw± kontrolê, jednak¿e na dzieñ dzisiejszy urz±dzenie nie jest jeszcze dostêpne komercyjnie.
Pracê nad tym sensorem wspiera³ Miêdzynarodowy Instytut Zdrowia.
/ tekst jest t³umaczeniem tekstu dostêpnego pod tym adresem /
/ dodatkowe fotografie znajduj± siê tutaj /
Tagi: do noszenia,zdrowie